Aktywności na świeżym powietrzu – dla całej rodziny

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w życiu każdego człowieka – i tego małego i dorosłego. Warto u naszych dzieci już od maleńkości budować nawyk dostarczania swojemu ciału odpowiedniej dawki ruchu. Najlepiej zrobić to poprzez dawanie własnego przykładu. Kiedy maluch widzi, że rodzice żyją aktywnie, sam będzie inicjował podejmowanie różnych aktywności sportowych.

Jakie zabawy ruchowe proponować dziecku?

Każda aktywność fizyczna jest dla dziecka dobra. Jednak z pewnością należy dostosować je do różnych warunków czy wieku naszej pociechy. Jeśli pada deszcz nie ma sensu wyciągać piłki dla dzieci i iść na ogródek grać z nimi. Znacznie lepiej wtedy zaproponować maluszkowi różne gry zręcznościowe, które można wykonywać w domu. Może to być rzucanie woreczkiem do hula-hop albo wyścigi z rodzeństwem. W słoneczne dni warto wychodzić jak najwięcej na dwór. Można rozpocząć dzień od długiego spaceru po parku, a potem zaproponować dziecku popołudniową wycieczkę rowerową. Latem można jeździć nad jezioro a zimą zapisać dziecko na szkółkę narciarską. Należy pamiętać, że młodsze dziecko znacznie szybciej się męczy. Bez sensu jest zabieranie malucha na długą wyprawę rowerową, gdzie miałby do przejechania kilka kilometrów. Znacznie lepiej zaproponować takiemu maluchowi grę w piłkę Dla dzieci duże znaczenie ma to, że rodzic spędzi z nim czas, niekoniecznie to, w jakiej formie go spędzi.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce się ruszać?

Jeśli nasze dziecko nie wykazuje fascynacji uprawianiem sportu i woli spędzać czas przed komputerem, warto porozmawiać z nim o przyczynach takiego stanu rzeczy. Być może w szkole nie wiedzie mu się na wychowaniu fizycznym albo przeżywa jakąś rozterkę. Nierzadko niechęć do sportu wynika właśnie z obserwacji rodziców, którzy sami należą do „kanapowych” leniwców. Mniejsze brzdące można zachęcić poprzez zakup na przykład nowej, kolorowej piłki dla dzieci, która świeci podczas turlania się. Dobrym sposobem na starszaka może być na przykład kupienie mu wymarzonego pieska, z którym będzie musiał regularnie udawać się na spacer.