Trudna sztuka doboru dziecięcych sztućców

sztućce dziecięce - zdjęcie

Kupno odpowiednich sztućców dla dziecka jest konieczne, kiedy maluch zaczyna wyrażać chęć samodzielnego spożywania posiłków. I chociaż początkowo trening jedzenia samemu wiąże się z niecierpliwością, masą bałaganu i czasem odrobiną nerwów, to zazwyczaj jest dla malucha świetną zabawą.

Sztućce dla dzieci – jakie wybrać?

Małe dłonie dziecka, które jeszcze nie potrafią poradzić sobie z pewnym i stabilnym chwytem, potrzebują specjalnych sztućców. Sztućce dla dzieci ma w swojej ofercie wielu producentów, ale jako że jest to produkt, który ma styczność z jedzeniem, muszą być one koniecznie odpowiedniej jakości. Warto zapoznać się z oznaczeniami, jakie powinien posiadać zestaw sztućców dla dziecka i takich właśnie szukać podczas zakupów.

Warto w tym miejscu również zastanowić się nad odpowiednim materiałem – z jednej strony metal może być groźny dla ząbków, z drugiej – zapewnia większą trwałość sztućców. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku zdaje się połączenie metalowych końcówek wraz z przyjemnym dla rączki plastikiem na uchwytach. Dzięki takiemu wykonaniu maluch szybko nie zniszczy swoich przyborów, a ich dotyk nie będzie chłodny dla jego rączki.

Trudna sztuka jedzenia

Pierwsze próby jedzenia sprawiają zazwyczaj maluchowi wiele trudności. Dlatego tak ważne jest, by jego sztućce posiadały specjalnie wyprofilowaną rączkę, zapewniającą dłoni pewny i bezpieczny chwyt. Wart wybierać sztućce, które bez żadnego problemu można myć i wyparzać w zmywarce, co pomoże zachować odpowiedni poziom higieny.

Pierwsze sztućce malucha powinny być wykonane z gumy lub plastiku – te metalowe lepiej zostawić na czas, kiedy sztuka samodzielnego jedzenia wejdzie już na wyższy poziom.

Niezależnie, na jaki model zdecydujemy się ostatecznie – warto dobrze rozważyć swój wybór, by nasza pociecha jadła posiłki z odpowiednimi chęciami! 🙂